YENİ YAYIMLANAN AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI YÖNETMELİĞİ NELER GETİRİYOR

 

 

 

 

ADİŞSAD derneği Yönetim kurulu başkan yardımcısı Dt. Recep EŞKAR tarafından hazırlanan Yeni Ağız ve DİŞ SAĞLIĞI yönetmeliğinin getirdiği yenilikler aşşağıdaki şekilde yorumlanmıştır..

 

 

 

 

 

 

 Yeni Ağız ve Diş Sağlığı Yönetmeliği özetle neler getiriyor?

 

Adişsad Yönetim Kurulu Üyesi Diş Hekimi Recep Eşkar yeni yönetmeliği yorumladı;

 

Önceden Açılan Kuruluşlar  Aynen Devam

Ø  Mevcut kuruluşlar herhangi bir kısıtlamaya tabi tutulmadan B tipi olarak isimlendirilip aynı statüde devam edeceklerdir.

Ø  Yeni açılacak tüm kuruluşlar A tipi olmak zorundalar ve bu yönetmeliğe göre ruhsatlandırılacaklar.Mevcut kuruluşlar ise yeni şartları sağlamaları durumunda A tipi olabileceklerdir.

 

  Ddİş Hekimleri Kurumları Miras Bırakabilecek

Ø  Bu yönetmelikle dişhekimlerinin mirasçılarıda düşünülerek , diş hekiminin ölümü halinde mirasçıların 5 yıl süre ile kurumu işletmesine izin verilecektir.

 

Engelli Vatandaşlarımız  Daha İyi Hizmet Alacak

ØE Engelli hastaların tekerlekli sandalye geçişini kolaylaştırmak için girişe rampa asansör ve kapı geçişlerinde girişe uygun düzenlemeler yapılması zorunlu hale getirilmiştir.

 

Merkezlere Diş Hekimi Olmayanlarda Ortak Olabilecek 

Ø  A tipi ağız ve diş sağlığı merkezlerine %49 ‘a kadar diş hekimi olmayan ortak alınabilecek , ancak A tipi polikliniklere ve B tipi olan kuruluşlara  sadece diş hekimleri ortak olabilecektir.

 

Merkez Ve Poliklinik Açmak Artık Daha Zor

Ø  Merkez açabilmek için en az 5 diş üniti ve 5 diş hekimi gerekiyor.

Poliklinik açabilmek için en az 2 diş üniti ve 2 diş hekimi gerekiyor.

Ø  Merkez açabilmek için girişinde itibaren müstakil yer olması gerekiyor.

Poliklinik açabilmek için binalarda ayrı bir giriş istenmektedir.Yoruma açık bir madde olan ayrı girişle bina girişi kastedilmekte ise poliklinik açılışını oldukça zor hale getirmektedir.

Ø  Hem merkez hem hem de poliklinik açabilmek için belediyelerden alınması zorunlu olan yapı kullanım izin belgeside yerlerin açılmasını zorlaştırmaktadır.Özellikle eski binalarda yer açılması neredeyse imkansız hale gelmiştir

Ø  Merkezler için yeterli otopark ihtiyacının karşılanması zorunlu hale getirilmiştir.

Ø  Merkezlerde ameliyathane genişliği  30m2 ‘ye tavan yüksekliği ise 3 m’ye çıkarılmıştır.

Ø  Muayenehane açılmasını zorlaştıran tek madde olarak bodrum kat dahil 4 ve daha fazla kata sahip binalarda giriş katta değil ise asansör getirilmiş olmasıdır.

 

Ø  Merkezlerin 24 saat açık olma zorunluluğu kaldırılmıştır.

Ø  Muayenehane dişhekimleri hariç özel kuruluşlarda çalışan dişhekimleri aynı il sınırları içerisinde birden fazla yerde çalışabileceklerdir.Kanunun ilgili maddesine göre üst sınır yoktur.

Ø  Merkezlerin ameliyathanelerini artık kurum dışından gelen dişhekimleri tarafından da kullanılabilecektir.Böylece diş hekimleri genel anestezi ihtiyacı olan hastalarının tedavilerini yönlendirmek yerine kendileri yapabilecektir.

Ø  A tipi Merkezler kurum içlerinde diş laboratuvarı açabilecekler.

 

 Tabelalarda Artık İstenilen İsim Kullanılabilecek

Ø  Başvuru sırasında diş hekimleri odasından alınması zorunlu olan tabela uygunluk belgesi istenilen belgelerden çıkartılmıştır.Diş hekimleri odasından sadece hekimler oda kayıt belgesi alacaklardır.Böylece bazı illerde uygulanan tabelalarda Türkçe isim zorunluluğu da kalkmıştır.Çünkü bu uygulama bakanlığın değil bağlı olunan odaların uygulamalarıydı.

 

 Eczaneler Gibi Dişhekimlerinin de Tabelası Olacak

Ø  8 saatten fazla çalışan poliklinik ve merkezlerin asgari 50x70 boyutlarında mavi zemin üzerine beyaz diş remi bulunan ışıklı tabela asmaları zorunlu hale getirilmiştir.

 

Reklam ve Tanıtımda Kavram Karmaşası

Ø  Reklam ve tanıtımla ilgili kavram karmaşası devam etmekte ancak tanıtım yapılabileceği ile ilgili şöyle bir madde bulunmaktadır; “Sağlık kuruluşları ağız ve diş sağlığını koruyucu ve geliştirici nitelikte bilgilendirme yapabilir.Sağlık kuruluşları bu madde hükümlerine aykırı olmamak kaydıyla açılışı , hizmet alanların ve sunduğu hizmetler ile ilgili konularda toplumu bilgilendirmek amacıyla tanıtım yapabilir ve ilan verebilir.”

Ø  Tabela ve tanıtımla ilgili daha önceki yönetmelikte bulunan kapatma cezası 1 yıl içerisinde 3 kez uyarı 4. tekrarda 2 gün kapatma şeklinde değiştirilmiştir.

 

Denetimde Önemli Değişiklikler Oldu

Ø  Oda temsilcisi artık denetim ekibinde yer almayacaktır.

Ø  Muayenehaneler de yılda en az bir defa denetlenecektir.

Ø  Cezalar genellikle idari para cezasına dönüştürülmüştür.Ceza miktarı kurumun aylık cirosundan belirli yüzdeler alınması şeklinde uygulanacaktır.

 

AADÖKÜM ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ


03.02.2015 Tarihinde yayımlanan Ağız ve Diş Sağlığı yönetmeliği için TIKLAYINIZ

 

 

 

Y


Bu duyuru 2389 kez okundu.