5651 SAYILI İNTERNET ORTAMINDA YAPILAN YAYINLARIN DÜZEMLENMESİ VE BU YAYINLAR YOLUYLA İŞLENEN SUÇLARLA MÜCADELE EDİLMESİ HAKKINDAKİ KANUN (Çıkış Tarihi 23 Mayıs 2007 tarih ve 26530 sayılı resmi GAZETE

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

TEMMUZ AYI İŞ HAYATIMIZDA ÇOK ÖNEMLİ DÖNÜM NOKTALARI BAŞLATMAKTADIR. BUNUN BİR TANESİ , YENİ TÜRK TİCARET KUNUNU, İKİNCİSİ İSE, 5 SENEDİR ERTELENEN VE BU SENE KESİN UYGULANACAK OLAN 5651 SAYILI İNTERNET ORTAMINDA YAPILAN YAYINLARIN DÜZEMLENMESİ VE BU YAYINLAR YOLUYLA İŞLENEN SUÇLARLA MÜCADELE EDİLMESİ HAKKINDAKİ KANUN (Çıkış Tarihi 23 Mayıs 2007 tarih ve 26530 sayılı resmi

 

   Yöneticilerimiz ve İş Sahipleri ticaret erbabı, sadece Türk Ticaret Kanununda Hapis Cezası olduğunu zannediyor, oysa unuttukları, bahsetmiş olduğumuz 5651 sayılı kanun da da, Firma ve kuruluşlarda yapılacak internet ortamındaki suçları kimlerin işlediklerini tespit edemedikleri taktirde, tüm suçlamalar kendilerine yönlenmektedir. Yönetici ve İş Sahipleri, bu durumdan dolayı ciddi para cezası ve/veya hapis cezası amacıyla yargı karşısına çıkacaklardır. Tabi ki, bu kanunları yazanlar, bunları ne şekilde tespit ve açığa çıkarabileceğini de açıklamışlardır. Ancak, internet ortamındaki işlenen bu suçların tespit edilebilme imkanı, , ancak yeni yazılımlarla mümkündür. Ülkemizde çeşitli yazılım firmaları bu konuda çalışmalar yapmaktadır. . Oysa, her yazılım firmasının farklı yazılımı mevcuttur. Biz şu an; iki senedir yaklaşık 15 uzman yazılımcı arkadaşla beraber geceli gündüzlü çalışarak programı çok mükemmel hale getirdik. Ve yazılımızı kullanılmaya başlanmıştır.

 

Mevcut yazılımızın teknik üstünlükleri şöyledir:

PC Envanter:

Ağdaki tüm bilgisayarların tüm özellikleri otomatik olarak çıkarılır, veritabanına işlenir, bilgisayarlar üzerindeki değişiklikler anlık izlenir ve ilgilinin haberdar olması sağlanır.

 

Zaman Damgası:

Oluşan tüm kayıtlar, belirli aralıklarla, zaman damgasına tabi tutulur. Zaman Damgasına tabi tutulan bu kayıtların doğrulaması yapılır. Belirli aralıklarda, değişen kayıtların hareketi izlenir. Değişen bir hareket varsa yetkili haberdar edilir.

 

Log Hareketleri:

Ağdaki her kullanıcının her hareketi anlık izlenir. Kayıt altına alınır. Kullanıcının, ağdaki veya internetteki tüm gezmeleri kayıtlanır.

 

Yasak Kelime ve Yasak Siteler:

Kurum yetkilisi tarafından yasak kelimeler ve siteler tanımlanır. Sonrasında, bu yasakları içeren tüm yazışmalar rapor edilir ve o yasak için belirlenmiş kişilere SMS ve Elektronik Posta gönderir.

 

IP Taraması:

Bilgisayarların o an ağdaki IP bilgileri ve bu IP bilgilerine bağlı olarak bilgisayarların açılma, ve kapanma durumları tespit edilir..

 

Eposta ve SMS Gönderme:

Yasak eylemi içeren yazışmalarda bulunan tüm kullanıcıların hareket, o içerik ile ilgili olarak atanmış yetkiyle SMS ve Eposta göndermek vasıtasıyla haberdar edilir..

 

Klavye Hareketleri:

Bilgisayar kullanıcısının tüm yazışmaları, hareketleri, ağdaki erişim yerleri ve zamanları anlık olarak izlenir, veritabanına aktarılır ve Zaman Damgasıyla Damgalanır.

 

Bu Kanunun kapmasa alanındaki firmalar ise şu şekildedir:

 

İnternet Yer Sağlayıcı hizmeti veren firmalar

İnternet İçerik Sağlayıcı hizmeti veren firmalar

İnternet Erişim Sağlayıcı hizmeti veren firmalar

İnternet Toplu Kullanım hizmeti veren firmalar

 

Bu kanunun muhatapları

 

a) Her türlü kamu kurum idarecileri(Belediye, hastane, emniyet vs)

b) Tüm özel kurum müdürleri(Tekstil, gıda, otel, inşaat, turizm vs)

c) İnternet Servis Sağlayıcı sahipleri

d) Bireysel olmayan (toplu) internet kullanım izni verenler.(kafeterya, restoran vs)

 

Kullanıcıları tarar,

Yasakları Tespit Eder,

Mail Atar,

Sms Atar,

Kurum Yetkilisini Korur.

 

iletişim için elcom@elcombilisim.com a boş mail atınız. 0533 251 46 52 RAMAZAN BEY Ayrıca TÜMSAD üyelerine özel kampanya yapılmıştır

 

 

 

 

 


Bu duyuru 3220 kez okundu.